20 jún Nőgyógyászati nagyműtét
A műtétet megelőzően egy kivizsgáláson kell részt venni.
Szükséges leletek:
- műtéti nagylabor (1 hónapon belüli)
- vércsoport, ellenanyagszűrés (1 héten belüli)
- EKG
- Tüdőszűrés
- aneszteziológiai konzílium
- nőgyógyászati leletek
Az előjegyzett műtétet megelőző napon történik a kórházi befekvés, amelyre hétköznap 11:00-12:00 között, hétvégén 14:00-ig kell megérkezni a nőgyógyászati osztályra az „A” épület 2. emeletén. Hétköznaponként az osztályos bejelentkezést követően az osztályirodában is meg kell jelenni felvételre, ahol egyeztetik az adatokat és kap néhány papírt, amit az osztályos nővér kérni fog. Az osztályiroda a nőgyógyászati folyosó végén található. Az nőgyógyászati osztályos kolleganő folytatja majd a felvételt, elhelyezi a fekvőbeteg részlegen (kap egy ágyat) és az orvossal együtt intézi a dokumentációt, ha szükséges pótolja a hiányzó laborokat, vérnyomást mér és megbeszélik a másnapi műtétig mi, mikor fog még történni (hashajtás, borotválás,elrendelt nyugtató és saját gyógyszerek szedése, beöntés, meddig ehet-ihat a nap folyamán…)
A műtéti program reggel 8:30-9:00 között szokott kezdődni, mely változhat egy esetleges akut műtét miatt. Mindig igyekeznek a pácienseket tájékoztatni az eseményekről. A nagyműtőbe, mely az „A” épület 3. emeletén található, műtősfiú viszi fekvőágyon, ruha nélkül, betakarva.
A műtőben mindenkinek felhelyeznek egy állandó hólyagkatétert, mely eltávolításának időpontja függ a műtét típusától, általános állapottól, mobilizálás sikerességétől.
A műtétet követően az osztályon történik a megfigyelés. A nővér ellenőrzi az általános állapotot. Infúzióban fog kapni fájdalomcsillapítót, ha szükséges, egyéb gyógyszert. A műtétet követően 2-4 óra múlva lehet elkezdeni folyadékot fogyasztani, ami eleinte víz, későbbiekben lehet tea, szűrt gyümölcslé. Műtéti diétát kell tartani. A műtét napján nem ehet, csak folyadékot fogyaszthat, másnap folyékony pépes diéta, azt követően pépes és ha volt széklete normál étrendre lehet áttérni, ha ezt az orvos másként nem rendeli! A diéta változhat még a műtét típusától is.
Mobilizálás a műtétet követő 24 órában meg kell történjen. A műtét típusától, beteg akaratától, általános állapottól függően ez akár a késő délutáni órákat is jelentheti. Fontos a felépülés szempontjából felkelni és kerülni a folyamatos fekvést.
Sok műtétnél hagynak hátra ,,drain”-t, melyről az orvos tájékoztatni fogja és az eltávolítás időpontjáról is mely legkorábban másnap történik.
A műtét másnapján minden esetben történik egy kontroll vérvétel.
Hazamenetelre legkorábban a műtét után 2 nappal számíthatunk, de ennek időpontját több dolog befolyásolhatja.
Mit érdemes hozni magunkkal:
- Fontos, hogy az állandóan szedett gyógyszerek Önnél legyenek! Ha cukorbeteg, a saját vércukorszintmérőjét is érdemes vinni.
- Az altatás során levezetett tubus a műtét után kellemetlen kaparó érzést, érzékenységet okozhat, nyugodtan hozzon magával bármilyen szopogatós cukorkát, készítményt, amely ilyen esetekben már bevált.
- Pizsama, hálóing ami kényelmes viselet a kórházi bent tartózkodás idejére.
- Köntös, fürdőköpeny- igény szerint
- Törölköző-, fürdéshez, kézmosáshoz
- 2 pár papucs- 1 fürdéshez, 1 folyosón rohangáláshoz
- Evőeszköz, tányér, pohár vagy bögre
- Tisztasági csomag- tusfürdő/szappan, intim mosakodó- aki használ folyamatosan, sampon, fogkefe, fogkrém, wc papír, nedves törlőkendő- intim törlőkendő, kézfertőtlenítő.
- Fehérnemű, intim betét, tisztasági betét az esetleges vérzés, váladékozás miatt.